O nas

Warszawski Uniwersytet Medyczny

to uczelnia naukowo-badawcza, na której podobnie jak na innych Uczelniach prowadzone są doświadczenia na zwierzętach.

Doświadczenia na zwierzętach przeprowadza się w specjalnych warunkach za uprzednią zgodą Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach.

W obrębie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego funkcjonuje trzech Użytkowników i czterech Hodowców.

To jednostki badawcze stanowiące bazę pozwalającą na prowadzenie różnorodnych badań naukowych na światowym poziomie.

To obiekty w obrębie których znajdują się pomieszczenia przeznaczone dla zwierząt laboratoryjnych, służące do ich hodowli i utrzymywania, a także wykonywania zabiegów i procedur doświadczalnych (m. in. kwarantanna, pokoje zabiegowe oraz zaplecze gospodarcze).

W poszczególnych ośrodkach realizowane są projekty naukowe w zakresie szeroko pojętych nauk biomedycznych w postaci badań eksperymentalnych przy użyciu modelu zwierzęcego, z zachowaniem najwyższych standardów dotyczących dobrostanu zwierząt oraz spełnieniem międzynarodowych wymagań w tym zakresie.

Uprawnienia do prowadzenia doświadczeń na zwierzętach (Użytkownik) oraz hodowli zwierząt do celów naukowych i edukacyjnych (Hodowca) na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym posiadają następujące jednostki doświadczalne:

graf Aktualne Rejestry Użytkowników, Hodowców, Dostawców: https://www.gov.pl/web/nauka/rejestry

 

Zgodnie z art. 25.1 USTAWY z dnia 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych każdy Użytkownik i Hodowca w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym powołał Zespół ds. Dobrostanu Zwierząt.

Do zadań zespołu do spraw dobrostanu zwierząt należy:

  1. udzielanie porad:
    • w sprawach związanych z zapewnieniem dobrostanu zwierząt,
    • w sprawach znalezienia nowego opiekuna dla zwierząt, w tym ich właściwej socjalizacji,
    • dotyczących stosowania zasad zastąpienia, ograniczenia i udoskonalenia, a także przekazywanie na bieżąco informacji o osiągnięciach technicznych i naukowych związanych ze stosowaniem tych zasad;
  2. opracowywanie i dokonywanie przeglądu wewnętrznych zasad postępowania ze zwierzętami utrzymywanymi w ośrodku;
  3. monitorowanie przypadków uśmiercania zwierząt w celu pozyskania narządów lub tkanek oraz ułatwianie wzajemnego udostępniania pozyskanych narządów lub tkanek między hodowcami i użytkownikami;
  4. monitorowanie dobrostanu zwierząt utrzymywanych w ośrodku lub wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych;
  5. zgłaszanie hodowcy lub użytkownikowi przypadków naruszenia dobrostanu zwierząt i określanie czynności, które należy podjąć w celu przywrócenia tego dobrostanu;
  6. kontrola przeprowadzania doświadczeń i ich wyników, z uwzględnieniem wpływu tych doświadczeń na wykorzystywane w nich zwierzęta, oraz ocena zgodności przeprowadzanych doświadczeń z treścią uchwały o udzieleniu zgody na przeprowadzenie doświadczenia oraz z zasadami zastąpienia, ograniczenia i udoskonalenia;
  7. opiniowanie lub zatwierdzanie wniosków o wyrażenie zgody na przeprowadzenie doświadczenia przed ich złożeniem do lokalnej komisji etycznej do spraw doświadczeń na zwierzętach.